Chirurgia stomatologiczna

Dlaczego ludzie boją się chodzić do dentysty?

Niejedna osoba zapytana o powód lęku przed wizytą u stomatologa odpowie bez chwili wahania, że najbardziej boi się prawdopodobieństwa zaistnienia konieczności usunięcia zęba. Zabieg taki jest delikatnie mówiąc nieprzyjemny a u wielu osób budzi wręcz panikę. Pomimo tego mogą zaistnieć sytuacje kiedy wykonanie takiego zabiegu jest wręcz niezbędne bowiem ból jaki odczuwamy w zębie wydaje się nie do zniesienia i mamy czasem ochotę sami sobie go wydłubać (gdyby to rzecz jasna było takie proste).

stomatologRóżnej natury mogą być powody leżące u podwaliny potrzeby ekstrakcji zęba. Do takich najbardziej prozaicznych zaliczyć wypadałoby z pewnością daleko posuniętą próchnicę zęba, która gdy dotrze do nerwu powoduje niewiarygodny ból. Utrudnia to spożywanie posiłków, a sytuacja pogarsza się z biegiem czasu. Może także dojść do infekcji, w wyniku której wokół korzenia tworzy się torbiel ropna. Powiększając się naciska ona coraz bardziej na odsłonięty nerw zęba powodując permanentny i uporczywy ból. Trzeba także wspomnieć o problemach związanych z wyrastaniem tzw. zębów mądrości, które nie zawsze rosną tak jak powinny w nie tak elastycznej już jak u dziecka kości szczęki i jedynym rozwiązaniem na wyeliminowanie bólu związanego z ich wybijaniem jest ich usunięcie.

Chirurgia stomatologiczna opiera się na procedurach mechanicznych, które siłą rzeczy nie podlegają takiemu postępowi jak inne dziedziny stomatologii. Coraz doskonalsze narzędzia chirurgiczne i środki przeciwbólowe są oczywiście pożyteczne dla pacjenta ale wciąż jest to czynność wymagająca od chirurga stomatologa użycia siły fizycznej do wydobycia zęba z kości. Skala trudności jest dużo wyższa w przypadku zębów trzonowych, do usunięcia których chirurg stomatolog musi okazyjnie naciąć dziąsło lub wykonać zabieg dłutowania czyli podzielenia zęba na kilka części aby dokonać ekstrakcji (co ma miejsce na przykład w przypadku zębów o zakrzywionych korzeniach). Najboleśniejsze jest prawdopodobnie usuwanie zębów, wokół których korzenia wytworzyła się torbiel ropna ponieważ środki przeciwbólowe nie są dość skuteczne w tego rodzaju przypadkach.

Pojęcie chirurgii stomatologicznej nie jest jednakże ograniczone wyłącznie do problematyki ekstrakcji zębów. Chirurdzy stomatolodzy zajmują się również osadzaniem w kości szczęki implantów zębowych czy operacjami na tkance miękkiej jamy ustnej (dziąsła itp.). Z racji faktu iż większość z takich zabiegów odbywa się jednak w znieczuleniu miejscowym (usuwanie zębów w tzw. narkozie jest ryzykownym zabiegiem dla pacjenta) budzą one jednak często przerażenie u pacjentów. Nawet jednak jeżeli zabieg usunięcia zęba jest bolesny to zwykle perspektywa długotrwałego bólu jaki taki ząb wywołuje jest wystarczającym motywatorem do udania się do specjalisty chirurga stomatologa.