Dekoracyjny zwrot ku przeszłości

Aranżacja wnętrza w stylu vintage

Jakiekolwiek trendy w projektowaniu dowolnych struktur czasami zataczają kółko i próbują czerpać pomysły z czegoś co już istniało. Znakomicie widać to chyba w modzie. Czasem czuję uczucie widząc niestandardowe projekty wiodących projektantów mody, że projektują oni te ubiory dla ufoludków. Dopiero gdy przybywa trend na cokolwiek z przeszłości można ogłosić, że można by to ewentualnie na siebie włożyć. Jednak bynajmniej nie odmiennie jest z pomieszczeniami. Jeśli oglądacie np. klasyczne filmy (gdyż z dostępem do klasycznych czasopism dekoratorskich może być już szkopuł, szczególnie że w czasach swej chwały istniał u nas nieobyty socjalizm) to zaobserwujecie iż trend w kreowaniu pomieszczeń modyfikował się stale na płaszczyźnie dekad. I tak np. dość nietrudno jest rozpoznać styl z lat siedemdziesiątych od kierunku z lat dwudziestych.

wnętrze w stylu retroObecnie istniejemy w czasach taśmowej produkcji czegokolwiek co można spieniężyć, wszystko ma charakter globalny, a cokolwiek nie zakupisz w handlu ma najprawdopodobniej etykietkę „made in China”. Globalizacja taka nie pomija tendencji na projektowanie wnętrz. Style propagują się dziś lotem błyskawicy po internetowych światłowodach. Jeśli człowiek wymyśli coś innowacyjnego za rok jest to w każdym sklepie. Którekolwiek twoje przyjaciółki mają na pewno lokum zaprojektowane na identyczny sposób. A gdyby tak zawrócić się w czasie i usiłować zaaranżować mieszkanie w stylu babci, czy choćby nawet prababci? Kiedyś wszystko wiodło się spokojnie, nad jakimkolwiek komponentem dekoracyjnym lub meblem spędzano wydłużone godziny, wszystko miało wytrzymać lata gdyż w przeciwnym razie było to poniżej honoru fabrykanta albo fachowca. I faktycznie, szereg z tego rodzaju starszych obiektów przetrwał do dzisiejszych czasów podczas gdy zakupywane aktualnie masówki z Chin nie dożyją zapewne gdy nasze dzieci podrosną. W jaki sposób urzeczywistnić cel jakim jest staroświecka forma zaaranżowania lokum? Nie obejdzie się na pewno bez łowienia na targach staroci i zgłębiania przewodników pokazujących jak naprawić takie nierzadko już sfatygowane cudeńka. Zasadniczo jeszcze najłatwiej jest w lokalnych realiach spróbować reprodukować styl z lat 40’tych czy 50itych, wtenczas ciągle jeszcze wykonywano w sposób nie splamiony komunistycznymi metodami. Użyteczne jest analizowanie licytacji i ogłoszeń w internecie by wyszukać odpowiadające koncepcji meble i dodatki. Względnie często można je tak zakupić wyraźnie korzystniej niż w antykwariatach czy na targach staroci, aczkolwiek niejednokrotnie będą wymagały więcej czynności renowacyjnych.

Kilkadziesiąt lat do tyłu w niemal każdym mieszkaniu można było zobaczyć figurki świętych i częstokroć przedwojenne malunki lub reprodukcje ze scenami z Biblii, aniołami bądź po prostu Matką Bożą i Jezusem. Natenczas wciąż religia faktycznie dużo wyrażała dla ludzi (głównie po trudach wojny). Takie figurki świętych tak samo istotny motyw aranżacji domu jak każdy inny z tamtej ery. Nawet jeśli byłaby to dla ciebie jedynie ozdoba to mieszkanie stylizowane na lata 40’te, 50’te bez artykułów religijnych byłoby w pewnym sensie niekompletne. Brakowałoby pewnego autentyzmu.

AGD w stylu vintageNajwiększym problemem jest jednakowoż skrycie nowoczesnych gadżetów. Ale i na to może być kilkoro trików. Jeżeli np. zawiesisz swój wąski telewizor na ścianie i oprawisz go ozdobnymi ramami to może naśladować jakiś obraz. O wiele łatwiej bywa w kuchni. Producenci ekwipunku AGD onegdaj dostrzegli jakim zainteresowaniem cieszą się lodówki lub kuchenki w stylu vintage (a przy sposobności da się na nich więcej zainkasować ponieważ to już segment premium). Chcąc w podobny sposób udekorować swe mieszkanie czeka cię dużo wyzwań i zachodu, ale pewnie sama przyznasz, że styl ten nie tylko nie zestarzał się po dekadach, ale momentami jest bodaj bardziej wdzięczny aniżeli to co zauważasz dzisiaj.