Wojenne elegantki

Moda lat 40-tych

Która z epok była tą najbardziej elegancką? Wiele osób twierdzi, że przypada ona na początek lat 60-tych. Image Jackie Kennedy, wiernie kopiowany, uważany był za kwintesencję smaku i kobiecości. Jednak mnóstwo pań twierdzi, że to lata wojenne charakteryzowała ponadczasowa elegancja.

moda lat 40-tychModa lat 40-tych, mimo fatalnej sytuacji życiowej wielu ludzi, uważana jest za jedną z najbardziej eleganckich i stylowych. Kobiety nosiły upięte fryzury z niebanalnymi splotami. Królowała czerwona pomadka, ale myli się ten, kto uważa, że było to popularne. Zazwyczaj dziewczyny ze wsi oraz inteligentki z miasta nie pozwalały sobie na makijaż. Aktorki teatralne, kobiety z niższych warstw społecznych, zdecydowanie częściej się malowały.

Lata 40-te to przede wszystkim sukienki. Kwieciste, w drobną łączkę, paski – wszystko to było na topie. Rękaw letniej sukienki kończył się przed łokciem, był lekko bufiasty, nie raz ozdobiony guzikami pasującymi do całości. Kreacje kończyły się tuż przed kolanem, nie znano mini. Panie nosiły ręcznie dziergane sweterki lub żakiety. Futra należały do ekstrawagancji bogaczy, zwykłe kobiety cieszyły się z wełnianego płaszcza i czapeczki robionej na szydełku.

Lata 40-te to czas, gdy ubrania wykonywano z naturalnych tkanin, najczęściej wełny, bawełny, a także jedwabiu. Niemal każda dama, a nawet zwykły podlotek miała w szafie jedwabną bluzkę zakładaną na szczególne okazje. Tego wymagały dobre obyczaje i moda. Lat 40-tych, czy też innych dekad nie da się odtworzyć w oryginale. Chociaż istnieją zachowane egzemplarze strojów z tamtych lat, ale często kosztują majątek.

W chwili obecnej mamy ogromny wybór i możemy inspirować się tą epoką. Jeśli chcemy wyglądać jak dama z 1940 roku, możemy kupić ubrania, które są podobne do tych jakie nosiły nasze prababki. Dzięki drobnym przeróbkom krawieckim, możemy stworzyć znakomite stylizacje, przyciągające oko i wzbudzające zachwyt.